ASUS PRIME 850G 850W Power Supply Unit - Black
Key Features:
  • Dual-ball fan bearingsĀ that can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
  • Fully modular etched cablesĀ keep your rig neat and tidy.
ASUS Prime 850W Gold Black Edition PSU brings efficient and durable power delivery to all-round PCs, and gaming rigs.
STELLARĀ PERFORMANCE
ATX 3.1 & PCIe 5.1 Compatible
80 PLUS & Cybenetics Gold Certification
The ASUS Prime 850W Gold PSU features efficient, low-ESR capacitors to ensure efficient operation — affording it 80 PLUSĀ® Gold status. This means it delivers up to 92% efficiency, resulting in less heat, reduced fan noise, and increased reliability.
ENGINEERING
Dual-ball Fan Bearings
Exemplary cooling is provided by a 135mm fan spinning on a Dual-ball bearing setup that will last up to twice as long as a sleeve bearing design.
Superior Copper Pins
PROTECTION
Specifications
  • Model : PRIME-850G
  • Intel Form Factor : ATX12V
  • PFC Type : Active PFC
  • ATX Standard
  • ATX 3.1
  • Dimensions : 150 x 150 x 86 mm
  • Efficiency : 80Plus Gold
  • MTBF : >120,000 hrs @ 25°C
  • Protection Features : OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
  • Hazardous Materials : ROHS
  • AC Input Range : 100-240Vac
  • DC Output Voltage : +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
  • Maximum Load : 20A 20A 70.5A 0.3A 2.5A
  • Combined Load : 110W 110W 846W 3.6W 12.5W
  • Total Output : 850W
  • Cable Connectors : MB 20+4pin x 1
  • CPU 4+4pin x 2
  • PCI-E 16pin x1 (12V-2x6)
  • PCI-E 6+2pin x 3
  • SATA x 5
  • PERIPHERAL x 4
  • Package Contents : Power Cord x 1
  • Motherboard Power cable x 1 (600mm)
  • CPU 1-to-2 Cable x 1 (650mm+150mm)
  • PCI-E Gen 5.1 Cable (16-pin-to-16-pin) x 1 (600mm)
  • PCI-E 1-to-1 Cable (8-pin-to-6+2pin) x 1 (600mm)
  • PCI-E 1-to-2 Cable (8-pin-to-6+2pin*2) x 1 (600+150mm)
  • SATA 1-to-2 Cable x 1 (400+120mm)
  • SATA 1-to-3 Cable x 1 (400+120+120mm)
  • Peripheral 1-to-4 Cable x1 (400+150+150+150mm)
  • User Manual x 1
  • Weight : 1.48 kg (single PSU)
  • 0dB Technology : No
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
STELLARĀ PERFORMANCE
ATX 3.1 & PCIe 5.1 Compatible
ENGINEERING
Dual-ball Fan Bearings
Superior Copper Pins
PROTECTION
Specifications
  • Model : PRIME-850G
  • Intel Form Factor : ATX12V
  • PFC Type : Active PFC
  • ATX Standard
  • ATX 3.1
  • Efficiency : 80Plus Gold
  • MTBF : >120,000 hrs @ 25°C
  • Hazardous Materials : ROHS
  • AC Input Range : 100-240Vac
  • Total Output : 850W
  • CPU 4+4pin x 2
  • PCI-E 16pin x1 (12V-2x6)
  • PCI-E 6+2pin x 3
  • SATA x 5
  • PERIPHERAL x 4
  • User Manual x 1
  • 0dB Technology : No
ASUS PRIME 850G 850W Power Supply Unit - Black | Quadra Stores