ASUS ROG THOR 1000P2 Gaming 1000W Platinum II OLED Power Supply Unit - Grey
Key Features:
- Lambda A++ Certification confirms the latest Thor wields menacing power in absolute stealth.
- ROG heatsinks cover critical components, delivering lower temperatures and reduced noise.
- A 135mm Axial-tech fan with PWM control delivers lower noise and keeps thermals in check.
- OLED display monitors power draw in real time.
ROG-THOR-1000P2-GAMING
ROG Thor 1000W Platinum II is the quietest PSU in its class.
The Quietest 1000W Power Supply
Back with a vengeance, the second iteration of the ROG Thor 1000W Platinum wields cooling and component upgrades that make it the quietest PSU in its class*. And to compliment the latest high-end ROG motherboards and bring additional flair to beastly rigs, we've added a mirrored side panel that neatly frames the OLED display.
COOLING
ROG Heatsinks
80 Plus Platinum Certification
The ROG Thor 1000W Platinum II utilizes low-ESR Japanese capacitors to ensure efficient operation. These upgrades enable an 80 PLUS Platinum certification, which guarantees 89% efficiency at 100% load and 92% efficiency at 50% load. The increased efficiency results in less heat, reduces fan noise, and increases reliability.
OLED Power Display
The built-in OLED panel makes it easy to tune your system for best performance and efficiency.
Specifications
- Dimensions : 190 x 150 x 86 mm
- Efficiency : 80Plus Platinum
- Protection Features : OPP/OVP/UVP/SCP/OCP/OTP
- Hazardous Materials : ROHS
- AC Input Range : 100-240Vac
- Thermal Features : ROG Thermal Solution
- DC Output Voltage : +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
- Maximum Load : 25A 25A 83A 0.3A 3A
- Combined Load : 125W 125W 996W 3.6W 15W
- Total Output : 1000W
- Connectors
MB 24/20-pin x 1
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 12-pin x 1
PCI-E 6+2-pin x 8
SATA x 12
PERIPHERAL x 6
- Package Contents
Power Cord x 1
Motherboard Power Cable x 1
CPU Cable x 2
12-pinPCI-E Cable x 1
PCI-E Cable 1-to-1 x 4
PCI-E Cable 1-to-2 x 2
SATA Cable 1-to-4 x 3
Peripheral 1-to-3 x 2
Addressable RGB cable x1
ROG sticker x 1
ROG cable tie x 6
Sleeved Cable Combs (6-pin) x 4
Sleeved Cable Combs (8-pin) x 10
Sleeved Cable Combs (24-pin) x 2
Chassis Screws Package x 1
Cable Tie x 12
User Manual x 1
- Weight : 2.37 KG
- AURA SYNC : ARGB
- 0dB Fan Button : Yes
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Key Features:
ROG-THOR-1000P2-GAMING
COOLING
ROG Heatsinks
80 Plus Platinum Certification
OLED Power Display
Specifications
- Efficiency : 80Plus Platinum
- Hazardous Materials : ROHS
- AC Input Range : 100-240Vac
- Total Output : 1000W