ASUS VP28UQGL 28 inch 4K Gaming Monitor
Key Features:
  • 28-inch 4K UHD (3840 x 2160) monitor for stunning photo-realistic visuals
  • Extensive connectivity with DisplayPort1.2, HDMI(v2.0) x 2 for 4K UHD playback
  • ASUS-exclusive GamePlus with crosshair, timer, FPS counter, display alignment functions
ASUS VP28UQGL Gaming Monitor - 28 inch, 4K, 1ms, Adaptive-Sync/FreeSync™, Flicker Free, Blue Light Filter, Ergonomic Design.
A 28-inch 4K UHD display for highly-detailed
visuals and more onscreen space
Lightning-fast 1ms rapid response time
Robust connectivity
Whether you're playing games or streaming videos, ASUS VP28UQGL gives you smooth 4K UHD content playback, thanks to a 60Hz refresh rate and native 4K UHD support via DisplayPort 1.2, HDMI(v 2.0).
Gamer-centric features
ASUS-exclusive GamePlus technology
Crosshair
Get ready for marathon gaming sessions
Ultra-Low Blue Light technology
Flicker-Free technology
Ergonomic design
Specifications
  • Model : VP28UQGL
Display
  • Panel Size (inch) : 28
  • Aspect Ratio : 16:9
  • Display Viewing Area (H x V) : 620.93 x 341.28 mm
  • Backlight Type : LED
  • Panel Type : TN
  • Viewing Angle (CR10, H/V) : 170°/ 160°
  • Pixel Pitch : 0.160mm
  • Resolution : 3840x2160
  • Brightness (Typ.) : 300cd/
  • Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1
  • Display Colors : 16.7M
  • Response Time : 1ms(GTG)
  • Refresh Rate (Max) : 60Hz
  • Flicker-free : Yes
Features
  • Trace Free Technology : Yes
  • SPLENDID Technology : Yes
  • Color Temp. Selection : Yes(4 modes)
  • GamePlus : Yes
  • QuickFit : Yes
  • HDCP : Yes
  • VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync)
  • Low Blue Light : Yes
Audio
  • Speaker : No
I/O Ports
  • DisplayPort 1.2 x 1
  • HDMI(v2.0) x 2
  • Earphone Jack : Yes
Signal Frequency
  • Digital Signal Frequency : 24~99 KHz (H) / 40~60 Hz (V)
Power Consumption
  • Power Consumption : <31W
  • Power Saving Mode : <0.5W
  • Power Off Mode : <0.5W
  • Voltage : 100-240V, 50/60Hz
Mechanical Design
  • Tilt : Yes (+20° ~ -5°)
  • Swivel : Yes (+60° ~ -60°)
  • Pivot : Yes (0° ~ 90° Counterclockwise)
  • Height Adjustment : 0~130mm
  • VESA Wall Mounting : 100x100mm
  • Kensington Lock : Yes
Dimensions (Esti.)
  • Phys. Dimension (W x H x D) : 66.04 x 67.25 x 22.63 cm (26.00" x 26.48" x 8.91")
  • Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 66.04 x 38.08 x 6.22 cm (26.00" x 14.99" x 2.45")
  • Box Dimension (W x H x D) : 73.00 x 46.30 x 22.40 cm (28.74" x 18.23" x 8.82")
Weight (Esti.)
  • Net Weight : 7.38 kg (16.27 lbs)
  • Net Weight without Stand : 4.6 kg (10.14 lbs)
  • Gross Weight : 10.7 kg (23.59 lbs)
Accessories (vary by regions)
  • DisplayPort cable
  • Power cord
  • Quick start guide
  • Warranty Card
  • HDMI cable
Certificate
  • TÜV Flicker-free
  • TÜV Low Blue Light
  • AMD FreeSync
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
Robust connectivity
Gamer-centric features
Crosshair
Flicker-Free technology
Ergonomic design
Specifications
  • Model : VP28UQGL
Display
  • Panel Size (inch) : 28
  • Aspect Ratio : 16:9
  • Backlight Type : LED
  • Panel Type : TN
  • Pixel Pitch : 0.160mm
  • Resolution : 3840x2160
  • Brightness (Typ.) : 300cd/
  • Display Colors : 16.7M
  • Response Time : 1ms(GTG)
  • Refresh Rate (Max) : 60Hz
  • Flicker-free : Yes
Features
  • Trace Free Technology : Yes
  • SPLENDID Technology : Yes
  • GamePlus : Yes
  • QuickFit : Yes
  • HDCP : Yes
  • Low Blue Light : Yes
Audio
  • Speaker : No
I/O Ports
  • DisplayPort 1.2 x 1
  • HDMI(v2.0) x 2
  • Earphone Jack : Yes
Signal Frequency
Power Consumption
  • Power Consumption : <31W
  • Power Saving Mode : <0.5W
  • Power Off Mode : <0.5W
  • Voltage : 100-240V, 50/60Hz
Mechanical Design
  • Tilt : Yes (+20° ~ -5°)
  • Swivel : Yes (+60° ~ -60°)
  • Height Adjustment : 0~130mm
  • Kensington Lock : Yes
Dimensions (Esti.)
Weight (Esti.)
Accessories (vary by regions)
  • DisplayPort cable
  • Power cord
  • Quick start guide
  • Warranty Card
  • HDMI cable
Certificate
  • TÜV Flicker-free
  • TÜV Low Blue Light
  • AMD FreeSync
ASUS VP28UQGL 28 inch 4K Gaming Monitor | Quadra Stores