GIGABYTE MO27Q28G 27 Inch 280Hz QHD HDMI 2.1 0.03ms WOLED Gaming Monitor - Black
GIGABYTE MO27Q28G OLED Gaming Monitor
4th Gen WOLED Technology
4-sided Borderless Design
Primary RGB Tandem OLED
4th Gen WOLED Technology
4-sided Borderless Design
Primary RGB Tandem OLED
Perfect Black
99% Anti-Reflection
Comfortable Viewing, All Day Long
Clearer View, Fewer Distractions
Safer for Your Eyes
Professional-grade Care.
OLED VRR Anti-Flicker
Break Free from Flicker – Unlock the Ultimate Visual Experience!
AI OLED Care
Use AI-based algorithm to minimize the risks of burn-in issues.
Customizable
AI OLED Care includes different settings that can be adjusted as you wish.
Longer
AI OLED Care efficiently minimizes the risks of burn-in issues.
Smarter
AI OLED Care runs AI-based presets in the background with minimal interference.
One For All
Ergonomic Design
PERFECT VIEWING ANGLE
Connectivity
Monitor I/O port illustration
The MO27Q28G features a USB-C Smart PD mode, providing 18W power (dynamic 45W).
Specifications
  • Panel Size (diagonal) : 27" WOLED
  • Display Viewing Area (HxV) : 586.75 x 330.05 mm
  • Panel Backlight/ Type : WOLED
  • Display Surface(non-glare/ glare) : Anti-Reflection
  • Color Saturation : 99.5% DCI-P3, 84% BT2020
  • True Resolution : 2560 x 1440 (QHD)
  • Pixel Pitch : 0.2292(H) x 0.2292(V) mm
  • Brightness : 335 cd/m2 (Typ, SDR APL 100%); 1500 cd/m2 (Typ, HDR APL 1.5%)
  • Contrast Ratio : 1.5M:1
  • Viewing Angle : 178°(H)/178°(V)
  • Display Colors : 10bit (1.07B)
  • Response Time : 0.03ms GTG
  • Refresh Rate : 280Hz
  • HDR : VESA DisplayHDR True Black 500
  • Flicker-free : Yes
  • Factory Calibration : Yes, △E< 2
  • Connectivity: 2 x HDMI 2.1
  • 1 x Displayport 1.4
  • 1 x USB Type-C (Alternate Mode; Upstream port; Power Delivery up to 18W)
  • 2 x USB 3.2 Downstream ports
  • 1 x USB 3.2 Upstream port
  • 1 x Earphone Jack
  • Speaker : 5W x 2
  • Power Type : Adapter
  • Power Consumption : 35W**
  • Power Saving Mode : <0.5W
  • Power Off Mode : <0.3W
  • Voltage : AC 100-240V ~ 50/60Hz
  • Tilt(angle) : -5°~+21°
  • Swivel(angle) : ±15°
  • Pivot(angle/direction) : 0°~+90° (clockwise)
  • Height Adjustment (mm) : 130 mm
  • VESA Wall Mounting(mm) : 100*100 mm
  • Kensington lock : Yes
  • Phys. Dimension with Stand(WxHxD) : 604.4*526.5*187.5 mm
  • Phys. Dimension w/o stand  (WxHxD) : 604.4*350.2*54.4 mm
  • Box Dimension (WxHxD) : 795*131*475 mm
  • Net Weight with stand (Esti.) : 6 kg
  • Net Weight without stand (Esti.) : 4.05 kg
  • Gross Weight (Esti.) : 8.75 kg
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Perfect Black
99% Anti-Reflection
Safer for Your Eyes
Professional-grade Care.
OLED VRR Anti-Flicker
AI OLED Care
Customizable
Longer
Smarter
One For All
Ergonomic Design
PERFECT VIEWING ANGLE
Connectivity
Monitor I/O port illustration
Specifications
  • Contrast Ratio : 1.5M:1
  • Response Time : 0.03ms GTG
  • Refresh Rate : 280Hz
  • Flicker-free : Yes
  • Connectivity: 2 x HDMI 2.1
  • 1 x Displayport 1.4
  • 2 x USB 3.2 Downstream ports
  • 1 x USB 3.2 Upstream port
  • 1 x Earphone Jack
  • Speaker : 5W x 2
  • Power Type : Adapter
  • Power Consumption : 35W**
  • Power Saving Mode : <0.5W
  • Power Off Mode : <0.3W
  • Tilt(angle) : -5°~+21°
  • Swivel(angle) : ±15°
  • Kensington lock : Yes
GIGABYTE MO27Q28G 27 Inch 280Hz QHD HDMI 2.1 0.03ms WOLED Gaming Monitor - Black | Quadra Stores