GIGABYTE UD1000GM 1000W PG5 V2 Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 80 Plus Gold Power Supply - Black
FULLY MODULAR DESIGN
80 PLUS GOLD CERTIFIED
HIGH QUALITY JAPANESE CAPACITORS
120MM SMART HYDRAULIC BEARING (HYB) FAN
SINGLE +12V RAIL
Single +12V rail provides the best power output, stability and compatibility for the hardware. It provides the easiest way to install the power cable. And it is the best design for overclocking.
PROTECTION
DIMENSIONS
Compact size to fit any small chassis.
Specifications
  • Model : GP-UD1000GM
  • Type : Intel Form Factor ATX 12V v2.31
  • PFC : Active PFC (>0.9 typical)
  • Input Voltage : 100-240 Vac (full range)
  • Input Current : 15-6.5A
  • Input Frequency : 60-50 Hz
  • Output Capacity : 1000W
  • Dimensions : 150 x 140 x 86 mm
  • Fan Type : 120mm Hydraulic Bearing(HYB)fan
  • 80 PLUS : Gold
  • Efficiency : 90% at typical load
  • MTBF : >100,000 hours
  • Protections : OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
  • Power Good Signal : 100-150ms
  • Hold Up Time : >16ms
  • Cable Type : Flat, All black
  • Connectors : ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 610mm*1
  • CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 600mm*2
  • PCI-e 6+2 Pin x 6 : 600mm+150mm*3
  • SATA x 8 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2
  • 4 Pin Peripheral x 3+4-Pin floppy x 1 : 500mm+120mm+120mm+150mm*1
Product Information
Shipping & Returns
Description
FULLY MODULAR DESIGN
80 PLUS GOLD CERTIFIED
SINGLE +12V RAIL
PROTECTION
DIMENSIONS
Specifications
  • Model : GP-UD1000GM
  • Input Current : 15-6.5A
  • Input Frequency : 60-50 Hz
  • Output Capacity : 1000W
  • 80 PLUS : Gold
  • MTBF : >100,000 hours
  • Hold Up Time : >16ms
  • Cable Type : Flat, All black
GIGABYTE UD1000GM 1000W PG5 V2 Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 80 Plus Gold Power Supply - Black | Quadra Stores