GIGABYTE UD1300GM 1300W PG5 Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 80 Plus Gold Power Supply Unit - Black
Key Features:
  • Ultra Durable
    • Ā Main Japanese capacitors
    • Ā Enhanced thermal solution
    • Ā 140mm double ball bearing fan
    • Ā OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP protection
  • Support PCIe Gen 5.0 graphics card
  • Support Intel ATX 3.0 standard
  • 80 PLUS Gold certified
  • Fully modular design
  • Compact size
Support Intel ATX 3.0 standard
ULTRAĀ DURABLE
Inherit the product design spirit of GIGABYTE Ultra Durable, thus introducing a variety of high-quality materials and designs. Ultra Durable combines high-quality main Japanese capacitors, enhanced thermal solution, 140mm smart double ball bearing fan, and six circuit protection designs. It provides consumers with a high-quality and stable power supply, and can be used for a long time.
ENHANCED THERMALĀ SOLUTION
140mm DOUBLE BALLĀ BEARING FAN
PROTECTION
FULLY MODULAR DESIGN
80 PLUS GOLD CERTIFIED
PLENTIFUL POWER SUPPLY
The +12VHPWR and the +12V can provide a total of 1300W power output. The +12VHPWR can provide up to 600W for the latest PCIe Gen 5.0 graphics card.
COMPACT DESIGN
Leveraging the engineers' excellent design capabilities, cooling technology and higher-quality materials, GIGABYTE has reduced the length of the power supply to an amazing 160mm compared to traditional design. It can be easily installed in any chassis without space constraints.
Specifications
  • Model : GP-UD1300GM PG5
  • Type : Intel Form Factor ATX 12V v3.0
  • PFC : Active PFC (>0.9 typical)
  • Input Voltage : 100-240 Vac (full range)
  • Input Current : 15-6.5A
  • Input Frequency : 60-50 Hz
  • Output Capacity : 1300W
  • Dimensions : 150 x 160 x 86 mm
  • Fan Type : 140mm double ball bearing fan
  • 80 PLUS : Gold
  • Efficiency : 90% at typical load
  • MTBF : >100,000 hours
  • Protections : OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
  • Power Good Signal : 100-150ms
  • Hold Up Time : >16ms
  • Cable Type : Flat, All black
  • Connectors ; ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 610mm*1
  • CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 650mm*2
  • PCIe 16 Pin x 1: 700mm*1
  • PCIe 6+2 Pin x 8 : 650mm+150mm*3, 650mm*2
  • SATA x 12 : 650mm+150mm+150mm+150mm*3
  • 4 Pin Peripheral x 6+4-Pin floppy x 2 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2
Product Information
Shipping & Returns
Description
Key Features:
    • Ā Main Japanese capacitors
  • Compact size
140mm DOUBLE BALLĀ BEARING FAN
PROTECTION
PLENTIFUL POWER SUPPLY
COMPACT DESIGN
Specifications
  • Model : GP-UD1300GM PG5
  • Input Current : 15-6.5A
  • Input Frequency : 60-50 Hz
  • Output Capacity : 1300W
  • 80 PLUS : Gold
  • MTBF : >100,000 hours
  • Hold Up Time : >16ms
  • Cable Type : Flat, All black
  • PCIe 16 Pin x 1: 700mm*1
GIGABYTE UD1300GM 1300W PG5 Fully Modular PCIe 5.1 ATX 3.1 80 Plus Gold Power Supply Unit - Black | Quadra Stores