FSP VITA-750GM 750W PCIe 5.1 80 Plus Gold Power Supply - Black
FSP VITA-750GM - 750W 80 Plus Gold GEN 5  Fully Modular Power Supply Unit - Black
Complies with Intel ® Power Design Guide ATX 3.1
High Efficiency in Gold-certified
LLC Resonant-converter Topology with Synchronous Rectifier
+5V & 3.3V DC to DC Circuit Design
Increase the efficiency and stabilize the output voltage to ensure system stability.
105°C Japanese Bulk Capacitor
120 mm hydraulic bearing (HYB) fan
Quality bearing keeps fan noise to a minimum while providing maximum cooling performance.
Powerhouse Single +12V Rail
This high-amperage +12V rail delivers high load capabilities, it’s ideal for intensive workloads of high-performance CPUs and graphics cards.
The Force Comes with You
Individual CPU 4+4 pin cables provide CPU direct output power to ensure stable operation even under the most demanding workloads.
The Force Comes with You
Dual PCIe 6+2Pin cables and a versatile 12V-2x6 cable offer flexible configuration for even the most power-hungry NVIDIA or AMD graphics cards.
Fully Modular Cabling Design
Compact PSU Size:140 x 150 x 86mm
140mm in length which is relatively shorter than industry standard, it’s ideal for compact PC or space-constraint environment without compromising on performance.
Fortress-level Protection
Our comprehensive circuit shields your valuable components from harm.
Specifications
  • Model : VITA-750GM
  • Rated Output Power : 750W
  • Form Factor : ATX12V V3.1
  • 80 PLUS Certification : Gold
  • Cybenetics Certification   : Gold
  • Cybeneitcs Lambda : A+
  • Input Voltage   : 100-240V
  • Input Current : 10-5A
  • Input Frequency : 50-60Hz
  • PFC   : Active ≧ 0.9
  • Efficiency(at typical load) : ≥90% at typical load
  • Fan Type : HYB fan, 120mm
  • Dimensions(L x W x H) : 140×150×86 mm
  • Operation Temp.   : 40°C
  • Protection   : OCP, OVP, SCP, OPP, UVP, OTP
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
105°C Japanese Bulk Capacitor
Powerhouse Single +12V Rail
Fully Modular Cabling Design
Fortress-level Protection
Specifications
  • Model : VITA-750GM
  • Rated Output Power : 750W
  • Form Factor : ATX12V V3.1
  • 80 PLUS Certification : Gold
  • Cybeneitcs Lambda : A+
  • Input Voltage   : 100-240V
  • Input Current : 10-5A
  • Input Frequency : 50-60Hz
  • PFC   : Active ≧ 0.9
  • Fan Type : HYB fan, 120mm
  • Operation Temp.   : 40°C
FSP VITA-750GM 750W PCIe 5.1 80 Plus Gold Power Supply - Black | Quadra Stores